Молерс – сојузник на целото семејство за силен имунитет

Содржина

Молерс за целото семејство

Што е имунолошки систем ?

Главната функција на вашиот имунолошки систем е да ги нападне патогените микроорганизми и да го заштити организмот од болести. „Микроорганизам“ е колективна именка за бактерии, вируси и габи. Причината зошто имаме имунолошки систем е да се заштитиме од болести. Обично, ова се случува без да му наштети на организмот, но кога имаме појава на автоимуни заболувања, имунолошкиот систем може да ги нападне и здравите клетки на телото и да ги уништи. Ова може да се случи затоа што клетките го менуваат карактерот бидејќи имунолошкиот систем напаѓа сè што го смета за патогено.

Вашиот имунолошки систем има две главни функции:
– да го заштити вашето тело од патогени микроорганизми
– да ги отстрани оштетените и мртви клетки и ткива

Вашата кожа е дел од вашиот надворешен имунолошки систем. Ги држи страните тела подалеку така што е непропустлива и водоотпорна. Но, ако имате гребнатини и рани, бактериите може да навлезат во вашата кожа. Со помош на мукозните мембрани, кои содржат антитела и цилија во грлото, белите дробови и носот, искашлуваме страни тела. Стомачната киселина го намалува бројот на микроорганизми што ги внесуваме преку храната и пијалоците, а телесните течности како солзите, потта и плунката содржат антибактериски ензими кои можат да го намалат ризикот од инфекции. Сите овие се дел од вашиот надворешен имунолошки систем.

Како да имате силен и паметен имунолошки систем ?

Покрај тоа што имате силен имунолошки систем, треба да имате и таканаречен паметен имунолошки систем. Паметниот имунолошки систем го наоѓа потребниот баланс за да спречи да го напаѓа телото кога клетките го менуваат карактерот, познато како автоимуни заболувања. Повеќето луѓе имаат избалансиран и добар имунолошки систем, но од време на време, можете да поминете низ период кога вашиот имунолошки систем е ослабен. Може да има неколку причини за тоа, како што е период на недоволен сон или зголемен стрес, и двете можат негативно да влијаат на вашиот имунолошки систем.
За да не се разболите како резултат на ослабен имунолошки систем, постојат некои мерки на претпазливост што може да ги превземете.
– Бидете сигурни дека спиете доволно. Легнете си малку порано ако знаете дека имате обврски рано утро или имате проблем со спиењето. Ако сте под стрес, треба да одвоите време за да размислите што е тоа што ве создава стрес. Дали има нешто што можете да направите за да го избегнете чувството на стрес? Побарајте помош и од друг.
– И вие и вашиот имунолошки систем имате голем бенефит од секојдневното вежбање или прошетки на свеж воздух, особено за време на стресни периоди. Без разлика дали одите во теретана или на прошетка на отворено, одвојте време за себе и вежбањето.
– Редовната (но не пречеста) хигиена е исто така клучен фактор. Многу бактерии се всушност добри за вас. Звучи иронично, меѓутоа разболувањето, всушност би можело да ви помогне да останете здрави во иднина. Имунолошкиот систем има корист од необичните настинки и грипови, дозволувајќи му да биде подобро подготвен следниот пат кога ќе нападнат.

Што треба да јадете за силен имунолошки систем ?

Фокусирајте се на производите што содржат многу антиоксиданси, витамини и минерали. На пример: овошје, зеленчук, билки, бобинки, јаткасти плодови и зачини. Поконкретна храна што е од корист за имунолошкиот систем е: портокали, сливи, скуша, јогурт, црна рибизла, бразилски ореви, масло од канола, темно чоколадо и производи што содржат омега-3, како што е маслото од црн дроб на бакалар. Витаминот Д кој се наоѓа во маслото од црн дроб на бакалар, придонесува за нормалната функција на вашиот имунолошки систем.

Имунитет

Земањето на Молерс маслото од црн дроб на бакалар е добро за здравјето на целото семејство затоа што една Молерс дневна доза е еден од наједноставните начини да се грижите за вашиот важен имунолошки систем.

Вашиот имунолошки систем е веројатно најинтелигентната и флексибилна одбранбена единица во светот. Импресивно лови несакани натрапници кога сте дома, на работа или училиште. Вашиот фантастичен имунолошки систем ги елиминира овие натрапници со производство на нови имунолошки клетки за уште поефикасна борба.

slide1

Молерс во својот состав покрај високата концентрација на природна Омега 3, содржи и витамин Д, А и Е.
Витаминот А и Д се познати за зајакнување на силата на вашиот имунолошки систем. Земањето на квалитетно норвешко Молерс масло од црн дроб на бакалар е еден од наједноставните начини да се обезбеди адекватен внес на овие витамини, кои Молерс ги содржи во изобилство. Со секојдневно консумирање на Молерс маслото од црн дроб на бакалар и децата и родителите имаат корист во текот на целата година .

Scroll to Top