+30 други држави

Möller’s форте омега-3

112 капсули со масло од црн дроб на бакалар

Möller’s Форте омега-3 капсулите со масло од црн дроб на бакалар го обезбедува потребниот дневен внес на омега-3 и витамините Д и Е. Идеална и уникатна комбинација од концентрирано рибино масло и најчистото норвешко арктичко масло од црн дроб на бакалар.

Препорачана дневна доза

Препорачана дневна доза за возрасни и деца над 11 години: 2 капсули на ден со доволно течности.

Витаминот Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и одржување на нормални коски и заби.
Витамин Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.
ЕПА и ДХА придонесуваат за нормална функција на срцето.*
ДХА придонесува за одржување на нормална функција на мозокот и видот.**

*Се постигнува со дневен внес од 250мг ДХА и ЕПА
** Се постигнува со дневен внес од 250мг ДХА.

Состав

Концентрирано рибино масло, масло од црн дроб на бакалар, дл-алфа токоферил ацетат(витамин Е), холекалциферол(витамин Д); Останати состојки: иоксидант(мешавина од токофероли), глицерол, вода, желатин(капсула).

Препорачаната дневна доза не смее да се надминува.
Да се чува на температура од 5 до 25 степени на суво и темно место.
Да се чува подалеку од дофат на деца!
Производот е додаток на исхрана и не се употребува како замена за разновидна исхрана.
Производот не е наменет за лекување и/или дијагностицирање.
Не се препорачува за лица кои се алергични на риба или на некоја од состојките на овој  производот.

 

2 капсули содржат
Концентрирано рибино масло 900мг
Масло од црн дроб на бакалар 300мг
Омега-3 масни киселини 670мг
ДХА(докосахексаеноична киселина) 250мг
ЕПА(еикосапентаеноична киселина) 310мг
Витамин Д 10мкг=400и.е.(200%)*
Витамин Е 10мг (83%)*

*Нутритивна референтна вредност според регулатива 1169/2011

Scroll to Top